Jak překonat strach ze změny

Se strachem se to má jako s různými pověrami. Pokud jim věříme, naplní se. Stejnou filozofii můžeme přiřadit i strachu, pokud mu uvěříme, naplní se proroctví, kterému věnujeme největší pozornost. Co se nám honí hlavou celý den, tím se podvědomě obklopujeme a přitahujeme do svých životů. Když přeběhne černá kočka přes cestu, jaká myšlenka vyskočí jako první? Instinktivně vyplují asociace se slovy „POZOR, toto je špatné znamení“.

Vraťme se s pozorností zpět k sobě, kdy víme, že tento strach je iluzorní, kdy někdo někdy řekl, že... Na nás je, pokud toto tvrzení přijmeme a budeme mu věřit. Možná vás pobavím reakcí, kterou jsem na tuto pověru jednou slyšela: "Říká se, když běží černá kočka přes cestu doprava, přináší to finanční hojnost. Když běží doleva, znamená to štěstí v lásce." Co si z toho vezmete, nechám na vás.

My se rozhodujeme, co přijmeme za vlastní pravdu!

Tak je to se všemi formami strachu. Čím více přemýšlíme pod vlivem strachu, tím více situací plných obav automaticky vytváříme. Prvním krokem k uskutečnění změny je uvědomění, že změna je nevyhnutelná. Poté krok za krokem probouzíme odvahu, která nadšeně probouzí vědom, že změnu zvládneme. Každá další nová zkušenost je o nadhledu a uvolnění. Strnulost a nezdravou kontrolu vystřídá plynulost a důvěra.

Druhým velmi častým důvodem, proč se lidé vyhýbají změnám, je to, že s každou změnou něco končí a odchází ze života. Lidé toto podvědomě vnímají tak, že se ve skutečnosti ani nechtějí něčeho pustit, protože na vytvoření pracovali dlouhou dobu. Ale víte, jak to je. Aby přišlo něco nového, musí se něco uzavřít.

Každá změna nás vychyluje ze stávajících podmínek, které známe, ve kterých se velmi snadno orientujeme a máme tzv. pod kontrolou. Krok do neznáma nám nahání strach, protože nevíme a nemáme potvrzeno, že to vyjde. Ovšem onu jistotu musíme vybudovat u sebe tím, že se vzdáme katastrofických scénářů, které by mohly nastat. Mimochodem tato schopnost [předvídání katastrof] je celkem dost rozšířená. Jde o společenskou nápodobu, určitou formu neužitečné sdílnosti s ostatními pod značkou "Co když…".

Dokud nejsme připraveni nechat minulost jít, je těžké najít odvahu a motivaci něco změnit. Dokud nejsme vnitřně zocelení, je těžké získat stabilitu čelit nejistotě, která se změnou přichází. Dokud nenajdeme vnitřní zdroj motivace, je těžké uspět. Ve všech zmíněných případech by změna byla na oko a z dlouhodobého hlediska neudržitelná.

Pokud naše pozornost uvízne ve strachu, je změna ve prospěch budoucnosti těžká.

Pokud začneme cíleně měnit myšlenkové vzorce na úspěch, začneme se i postupně jinak chovat, a to v souvislosti s dosažením požadovaného záměru [cíle, vize]. Naši pozornost si získají takové podněty, které nás budou jemně vychylovat z komfortní zóny, a my se postupně začneme na změny těšit. Proč? Důvodů je více. Změna vlévá do života radost, naplnění a smysluplnost. V průběhu aktivního podílení se na utváření kvalitního života jsme vedení k činnostem a zkušenostem, které nás rozvíjejí, prohlubujeme vlastní schopnosti, objevujeme skrytý potenciál a vzděláváme se. To jsou hodnoty, které nám nikdo nemůže vzít, díky kterým rosteme jako osobnost a stáváme se celistvými. Žijeme hodnoty, které činí náš život smysluplným, a to je základní esencí šťastného života.

Ve své podstatě vše, co potřebujeme vědět, jsme vedení získat prožitkem, který může vyvolávat obavy. Na cestě životem vždy dostáváme to nejlepší pro náš rozvoj. Objevují se lidé, příležitosti, různá forma materiálů, znamení i vhledů. Na nás je tyto ukazatele umět uchopit s pomocí volby, která je přirozená a zcela svobodná tzn. bezpodmínečná; zbavená tlaku musím. Intuitivně zvolit takovou cestu, u které budeme vnímat, že otevírá naše srdce Lásce. Tehdy získané informace mají obrovský potenciál rozvinout se v nové poznání.

Pokud vše zůstane v rovině teoretické, nedojde k faktickému posunu. V tomto případě roste ego, které si může lahodit i ve svém spirituálním pojetí. Informace jsou získávány honbou po novém poznání, které se může podobat lpění a nátlaku za účelem urychlení vzestupu vědomí. V tomto případě změna není přirozená, ale uměle vyvolaná a rádoby zrealizovaná. Pozor na ego-vědomí dokonalosti.

Budeme-li se snažit o probuzení teoretických znalostí na úrovni prožitku, vzroste uvědomování si nejen sebe sama, ale i všeho, co nás obklopuje. Zjistíme, že celkový odraz našeho života plně odpovídá stavu čistoty našeho vnitřního odrazu. Dochází k prozření, že změna je nedílnou součástí našich životů.

Pokud se v počátku zdá změna složitá, vše se časem urovná a vyřeší. Jde o chvíle, kdy se po nás žádá trpělivost; nechat věci volně plynout.

Potřebujeme především čas, aby se nové informace sladily v mysli i srdci. Je třeba času, abychom nastolili v nitru mír, jež povede k objevení způsobu, jak se ke změně postavit. Vše má svůj čas a přirozený vývoj. Pamatujme, že klid má léčivý efekt pro každou situaci, ve které se nacházíme.

Veronika

***

Líbil se vám článek? Pomohl Vám ve Vaší aktuální situaci? Budu ráda, když mi dáte vědět sdílením, likem nebo krátkým komentářem.

***

Jak získat odvahu a pochopit příčiny a fáze životních změn Vám pomůže pochopit kniha Životní nadhled.