Jak se osvobodit z pout minulosti

28.08.2023

Minulost je podpora díky zkušenostem,

přítomnost je dar díky prožitku radosti

a budoucnost je naděje,

která dává smysl všemu,

co teď děláme. 

Jdi si za tím, co si tě volá.

Pamatuj, že nikdy nemůžeš litovat žádného rozhodnutí. Nikdy, i když se vývoj nepodobal tvým představám. To tak v životě je a říká se tomu plynulost. Život čas od času, s nejvyšší ohleduplností vůči tobě, zavře některé dveře, aby tě ochránil před ještě větším zklamáním, než které jsi prožila kvůli tomu, že se dveře neotevřely. 

Pokud přesto vnímáš pár výčitek z toho, co se stalo, je tam vláda ega, které se snaží o dosažení dokonalosti. Vše je minulost, kterou už stejně nezměníš. Pusť se tendence měnit minulost a přemítat nad tím, co a jak se stalo. To je to nejlepší, co teď pro sebe můžeš udělat. 

Co udělat, abys to pustila? 

V klidu se posaď a do situace, která tíží tvoje dobré srdce, pusť tolik lásky, co se ti jen podaří. Pošli lásku svému mladšímu Já, které tehdy nevědělo, co víš teď. Pokud ti to půjde, pošli lásku i všem, kterých se tato situace týkala. Jestli by toto bylo na sílu, ještě to nedělej, to vyřeší čas. Pamatuj, že to děláš primárně pro sebe. Nikdo jiný ti nemůže více ublížit než ty sama sobě. 

Osvobodíš se, má milá.

Spadnou okovy minulosti, a ty se náhle začneš orientovat. Srdce se znovu otevře, tělo i mysl se uvolní a uleví se ti... a náhle se zrodí smysl a naděje jít dál. Nedovol, aby ti nějaká zkušenost z minulosti pokazila to, na co se nyní těšíš a co si tě nyní volá.


Úryvek z knihy DENÍK ŠTĚSTÍ